Gebelik Testi
Gebelik Testi

Gebelik Testi

 

Gebelik testi nasıl yapılır?

 

İki çeşit gebelik testi vardır. Biri kandan gebelik biri de idrardan gebelik tespiti için yapılmaktadır. Gebelik kan testi kişinin damar yolundan alınan kan ile yapılmaktadır. Kanda gebelik testinde iki çeşit vardır. Birinde hCG hormonunun kesin değerini gösterir diğerinde ise kanda gebeliğin olup olmadığı belirlenir. İdrarda da gebelik aranabilir. Anne adayı kadının idrarı idrar numune kabına alınır, test çubuğu bu idrarın içine daldırılır ve laboratuvarda gebelik tespiti yapılır. Ayrıca evde yapılan hamilelik testleri de buna benzer çalışır. Burada da eczaneden alınan gebelik testi idrar yaparken çubuğun orta kısmına idrar getirilir. Biraz bekledikten sonra çubuktaki iki çizgiden gebelik olup olmadığı tespit edilir.

 

Gebelik testi hakkında sık sorulan sorular 

 

Kanda gebelik testinin avantajları nelerdir?

 

İdrar testine göre daha erken sonuç alınabilir. Kanda tespit edilen hCG seviyesi sayesinde sağlık açısından gereken değerlendirmeler yapılabilir.

 

Hamilelik ne zaman belli olur?

 

Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtında net bir zaman belirtmek doğru olmamaktadır.

 

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

 

Adet döngüsü geciken sağlıklı bir kadın gecikmenin ardından en az beş en çok bir hafta sonra hamilelik testi yaptırabilir. Hamilelik kan testi ile daha net şekilde belirlenmektedir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

 

Pek çok kadın “hamilelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtını merak eder. “Gebelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtı şöyle olabilir: Regl periyodunun gecikmesinden en az beş gün ile bir hafta sonra yapılmalıdır. Gebelik testi sonucu ile ilgili yanlış değerlendirmeler yani negatif sonuç almak testi daha erken yaptırmak sebebiyle olabilir.

 

Gebelik testi sonucu nasıl değerlendirilir?

 

Gebelik testi sonucu pozitif çıkar ve hCG değeri 10 ıu/l üzerindeyse bu gebe olunduğu anlamına gelir. Korunmasız cinsel ilişkiden bir hafta 10 gün sonra eğer hamilelik oluşmuşsa kanda hCG hormonu yükselir; evde yapılan testlerde de böylece gebelik belli olabilir.

 

Gebelik testi ne zaman belli olur?

 

Adet periyodunun gecikmesinden bir hafta sonra yapılan testlerde gebelik testi sonucu belli olmaktadır.

 

Kanda gebelik testi kaç olmalı?

 

Hamile bir kadında hCG hormonu değeri her gün artar. 0-2 haftalık gebelikte bu değer 5-50, 2-3 haftada 1000-5000, 3-4 haftada 5000-10000, 6-8 haftada 15000-200000 arasında olur.

 

Gebelik testi pozitif ne anlama gelir?

 

Hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa; bu, hamileliğin varlığı anlamına gelmektedir. Gebelik testi negatif ise gebeliğin olmaması anlamındadır.

 

Erken gebelik testi nedir?

 

Erken gebelik testleri gebe olup olmadığını bir an önce öğrenmek için üretilen testlerden biridir. Bu testler reglnin geciktiği günden beş-6 gün öncesine kadar bile sonuç verir. İdrardan hCG hormonunu ölçen bir testtir. Gebe olmayan kadınlardaki hCG hormonu 5 mIU/ml'den azdır. Bu testlerde 5 ve üstü değerler tespit edilebilir.

 

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

 

Anne adayları gebelikten şüphelenince ilk olarak idrar testi yapmak isterler. Eğer evde yapılan testte pozitif sonuç alınırsa kan testine gidilir. Fakat hamilelik önce kanda sonrasında idrarda belli olur. Çok erken bir süreyse idrarda negatif görünebilir.

 

Erken gebelik testi ne zaman yapılır?

 

Adet döngüsünün geciktiği günden beş gün sonra yapılabilir.

 

Farklı yollarla hamilelik testi yapılabilir mi?

 

Halk arasında merak edilen sorulardan biri de hastane ortamı dışında gebelik testi yapılıp yapılmayacağıdır. Pek çok kişi “Limonla hamilelik testi”, “Şekerle gebelik testi”, “Tuzla gebelik testi”, “Çamaşır suyuyla gebelik testi”, “Diş macunu ile gebelik testi”, “Karbonatla gebelik testi” gibi eski usul gebelik testleri yöntemlerini araştırmaktadır. Bu tür yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır. Kanda gebelik testi ve idrar testi her zaman doğru sonuç verecektir.

 

Gebelik testi silik çizgi ne anlama gelir?

 

Evde yapılan idrar gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. Genellikle 3 dakika beklenince tek çizgi görünürse sonuç negatiftir, iki çizgi netse sonuç pozitiftir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014